Kolejna opowieść z rozmów z młodymi parami.  Pozwólcie zaciekawić się historią Sandry i Borysa, bo to, co przeżywają, jest typowym problemem, a rozwiązanie - nietuzinkowe. 

 

Sandra, choć z czułością spogląda na niemowlaki, z drugiej strony z przerażeniem patrzy na rodziny z większymi dziećmi. Chciałaby mieć dziecko, ale... Wydaje jej się, że cały ciężar wychowania spada na mamy. Mężczyźni jakby umywali ręce i wycofywali się i to na kobietach spoczywa ciężar radzenia sobie z trudnymi zachowaniami dzieci. 

 

Już teraz koleżanki pouczają ją, że nawet zwykła rozmowa z dzieckiem może stać się przyczyną traumy, gdyż według nich mamy wdrukowane kulturowo przemocowe wzorce komunikacji. Dlatego Sandra wybrała się z przyjaciółką na specjalne warsztaty doskonalenia komunikacji i zaczęła stosować wyuczone zasady w rozmowie z mężem. Nabyła też kilka polecanych na warsztatach książek o lepszym porozumiewaniu się w rodzinie. To ją nieco uspokoiło, dało jej otuchę i nadzieję, że jednak dadzą radę. Co z tego, skoro napotyka mur. Borys, choć z początku małżeństwa wydawał się uznawać dziecko za dobry pomysł, teraz jest absolutnie przeciwny. Sandra nie rozumie dlaczego.

 

Z punktu widzenia Borysa - Sandrze odbiło. Tak to ujmuje, bez ogródek. Denerwuje go jej nowy, sztuczny sposób mówienia, irytują ciągłe oskarżenia o przemoc słowną, na przykład gdy próbuje sobie z nią pożartować jak kiedyś. Oczyma wyobraźni widzi żonę nieustannie go krytykującą, za to, że wszystko robi źle przy dziecku i mu się odechciewa powiększania rodziny.

 

Takie rozbieżności zdarzają się często. Jedno z małżonków chce potomka, drugie z jakiś względów jest temu przeciwne. I choć wydawałoby się, że to sytuacja patowa, można znaleźć z niej wyjście. Bardzo dobrych narzędzi dostarcza książka „ Kluczowe rozmowy Jak prowadzić rozmowę, gdy stawka w grze jest wysoka” (K. Patterson, A. Switzler, R. McMillan, J. Grenn).  

 

Choć pisana teoretycznie dla biznesmenów, zawiera masę podpowiedzi przydanych w życiu rodzinnym. Poważnie. 

 

Termin „kluczowa rozmowa” oznacza sytuację, w której rozmawiamy o czymś ważnym, co wzbudza emocje, a jednocześnie występuje różnica zdań. Wynik takiej rozmowy z kolei wpływa na jakość życia. 

 

Największym problemem w tych rozmowach są silne, negatywne emocje. Przynajmniej jedna osoba czuje się zagrożona. Biologicznie organizm człowieka na sytuację zagrożenia odpowiada napływem adrenaliny, przygotowującym do walki lub ucieczki. I właśnie to najczęściej się dzieje w sytuacji kluczowej rozmowy – albo przeradza się ona w kłótnię, albo następuje ucieczka i głucha cisza.

 

Dlatego autorzy "Kluczowych rozmów" podpowiadają - jak opanować emocje, by nam nie przeszkadzały, jak rozmawiać by druga osoba nie czuła się atakowana ani zagrożona, jak poprowadzić rozmowę, by skonfliktowane strony potrafiły odnaleźć wspólny cel, do którego dążą. 

 

W przeciwieństwie do większości modnych książek o komunikacji autorzy nie starają się na siłę zmienić języka, co dostrzec naturalne mocne strony rozmówców, a zamiast skupiania się na emocjach - skłonić skonfliktowane osoby do wykorzystania rozumu i rozmawiania o faktach. 

 

Innymi słowy - była to książka, którą Borys przestudiował z autentycznym zaciekawieniem, bo pomogła dogadać się z żoną. Okazało się, że jej uczepienie modnych książek z zakresu paretningu i komunikacji wynikało z lęku, że zostanie z wychowaniem dziecka sama. Borysowi z kolei udało się wytłumaczyć żonie, że jak najbardziej chciałby angażować się w wychowanie dziecka, pod warunkiem, że będzie mógł z nim normalnie rozmawiać, nie stosując sztucznych wzorców językowych.  Oboje odkryli, że za bardzo koncentrowali się na swoich wyolbrzymionych obawach, zamiast zwyczajnie, z miłością i bez lęku ze sobą porozmawiać. 

 

Warto zawsze zastanowić się, czy gdy powstaje różnica zdań na temat ważny dla obojga, czy nie reagujemy z poziomu swoich lęków, doszukując się problemów tam, gdzie ich nie ma? 

 

Moim zdaniem każdemu z nas przyda się lektura "Kluczowych rozmów", tym bardziej, że książka napisana jest jasnym językiem, z obfitością przykładów i propozycjami konkretnych rozwiązań. 

 

Sprawdź sam i poczytaj:

https://www.ceneo.pl/13483608


Bogna Białecka - psycholog


___________________________


#dbamoswiatisiebie #dosis #fezip #PoPierwszeRodzina #RodzinaToSiła #Rodzina 
#MRiPS #rodzina #ojcostwo #macierzyństwo #rodzinajestnajważniejsza #troska 
#pokolenieY #PokolenieZ #badania #rodzicielstwo #dziecko #mama #tata #ojciec
#miłość #dzieci #dziecko #dzieckowdrodze #pierwszedziecko

w